Začínáte? Mapa úspěchu ZDE!

Začínáte? Mapa úspěchu ZDE!

mapaBez jakéhokoliv zbytečného úvodu rovnou: drze představuji ultimátní mapu úspěchů, kterou jsem pro vás vypracovala. Tato mapa vás bude provázet minimálně v první fázi, kdy s celým procesem změny začnete. Mapu jsem níže přiložila i ve verzi pro tisk s odškrtávacími políčky, které jsem pojmenovala: treasure steps + (poslední červené políčko 🙂 ) treasure map*.

“Proč?”

Kdykoliv se k něčemu vážnému odhodláte, kdykoliv chcete něčeho dosáhnout, kdykoliv jdete za vysněným cílem (a to platí všeobecně, tedy i v případě cesty za lepším zdravím a pocitem ze sebe sama, jako tomu je v našem případě), tak je velmi dobré a užitečné mít svůj sen stále na očích, a to nejlépe rozepsaný pěkně do základních kroků s výsledným “snovým políčkem” (červené políčko treasure map 🙂 ). Mapa:

 1. Připomene vám, že jste “na své  cestě za…”!
 2. Navede vás zpět, když z cesty sejdete!
 3. Motivuje vás! (uvidíte za sebou odškrtnutá políčka, jako důkaz toho, že děláte pokroky 🙂 )

* treasure = poklad, steps = kroky, map = mapa

Je opravdu nesmírně důležitá!

“Proč?”

Přestože jsme každý jiný, jedinečný a zcela originální, tak určité pochody a stavy mysli máme všichni více či méně stejné. Spadá zde i proces “uvědomění si – odhodlání se – akce – vytrvání” při změně životního stylu!

Mapu jsem rozdělila do 10-ti dílčích bodů/kroků, přičemž u každého z nich přiložím malý komentář a odkaz na speciální článek, který se zabývá touto problematikou. Vás prosím o jednu věc:

Zastavte se!

Než budete zběsile pročítat a “sjíždět” odkazy, tak se nadechněte a pročtěte si každý bod nejlépe 2×. Odpovězte si sami na otázky, které vás budou napadat a budou specifické právě pro vás (nebudu dělat žádný výčet příkladových otázek, uvidíte sami, co vám mysl “naservíruje” 🙂 ). Odpovězte si na ně. Dále si řekněte, co od jednotlivých článků čekáte. Zjistíte tak, jak moc toho víte či nevíte a kolik se toho v průběhu vaší cesty musíte naučit. Budete zkrátka v obraze.

 1. Pokud nabudete pocitu, že víte vše: skvěle! Můžeme do procesu skočit “rovnýma nohama”.
 2. Pokud budete valit oči a nechápavě vrtět hlavou, tak i pro vás mám dobrou zprávu: skvěle! Čeká vás velmi zábavná cesta, na které určitě nebudete sami. Tato cesta vede ke změně, na jejímž konci se budete ráno budit plní energie s pocitem spokojenosti ze sebe sama. Takže i pro vás platí: skočte do toho “rovnýma nohama”!

Alfa a omega všeho!

1. Mám problém

Fáze, kdy obecně hodnotíte! Jestli:

 • se cítíte fyzicky dobře či nikoliv,
 • jestli jste se sebou šťastni či nikoliv,
 • jestli vás život 100% naplňuje či žijete jen z radostí ostatních, jelikož ty vaše “za moc nestojí”,
 • jestli žijete i pro sebe nebo je vaše štěstí postaveno na tom, že se staráte o ostatní (členy rodiny, kamarády),
 • jestli vám pohled do zrcadla dělá radost nebo pro vás existuje jen váš obraz od ramen nahoru…

2. Ten problém je…

Možná budete potřebovat chvíli času na rozmyšlenou, možná si to budete muset napsat, to nevadí. V této fázi uděláte velký krok: konkrétně pojmenujete svůj problém! Půjdete před zrcadlo a nahlas sami sobě řeknete, jaký máte problém. Ukážete na něj odhodlaně prstem:

 • “jsem jak sud!”
 • bojím se, že to nezvládnu!”
 • “nemám žádné svaly!”
 • “trvá mi 2 hodiny, než se pořádně proberu!”
 • bojím se, že všechno co jsem doteď dělal je špatně a byla to ztráta času!”
 • “hrozně mě bolí celé tělo!”
 • “Mám nezdravou kůži, vlasy a nehty!”
 • bojím se, že to bude bolet!”
 • “Přejídám se!”
 • “Přejídám se potajnu!”
 • Bojím se udělat změnu!”…

3. Chci ho řešit

Zamysleli jste se, pojmenovali problém a teď je čas říct nahlas, že chcete udělat krok k tomu, aby se váš problém zmenšil. Platí vždy a bez výjimky, že: udělat krok jakýmkoliv směrem je lepší, než neudělat krok žádný! Trvám na tom a každý, kdo se již o nějakou změnu pokoušel, mi to potvrdí 🙂 Je velmi důležité, aby jste si tuto fázi odbyli před zrcadlem. Jen vy sami. Je nutné, aby jste to řekli sami sobě nahlas. Proč? Když si přemýšlíte sami v hlavě, říkáte si, co máte či nemáte dělat, tak vám mysl neustále odvádí pozornost. Myšlenky vám proudí hlavou neustále. Jedna za druhou. Proto snížíte riziko, že se vaše “odhodlávací formule” ztratí někdy v meziprostoru vaší mysli mezi ostatními myšlenkami. Uslyšíte svá slova nahlas, a to je oč tu běží 🙂

4. Mým cílem je…

Pokud jste již prošli fází 3, tak to rovnou spojíme. Co vy na to? Zavázali jste se sami sobě, že chcete vystoupit z vaší komfortní zóny a rovnou si i řekněte, co je vašim cílem. Ten si potom napište velkými tiskacími písmeny k vaší vytisknuté mapě úspěchů, která vám následující týdny bude zdobit lednici 🙂 Pamatujte, že žádný cíl není absurdní. Žádný 🙂

Příklad, z mého života: Kdysi jsem nemohla spustit oči z Miley Cyrus (bože jak já jsem nesnášela a nesnáším její hity 😀 ) Ale! V clipu “Wracking ball” vypadal fakt k sežrání. Úžasné tělo, sexy účes, prostě něco na ní bylo. No nic. To si přece nebudu psát, že chci mít tělo jako ona, ne? Čas plynul a já jsem byla průměrně spokojená se svými výsledky. Pak jsem se svěřila nejlepšímu kamarádovi se svým opravdu stupidním problémem s Miley Cyrus a on mi sám její jméno napsal na papír na lednici. Opravdu mě to motivovalo daleko více! Měla jsem to na očích a moje mysl tak neměla šanci přestat přemýšlet o mém cíli 🙂 . O měsíc později jsem skončila i s jejím crazy vyholeným účesem :-).

Co z toho vyplývá? Kašlete na to, co řeknou ostatní. Vždyť je to jedno 🙂 Jste tu sami za sebe a tak prostě jen řekněte a napište, čeho by jste rádi dosáhli:

 • “chci o číslo menší velikost!”
 • “chci mít menší břicho!”
 • “chci vypadat jako ten či onen!”
 • “Mým vzorem je…!”

A jděte zatím. Žádný cíl není hloupý. Žádná meta není příliš vysoko 🙂  Prostě mějte hlavu otevřenou a pochopte podstatu celé věci!

5. Informuji se

Teď víte co sebou dělat, ale! Bez dostatků informací ovšem budete stát na místě. Je třeba se vzdělávat 🙂 Jeden či dva články, které vám osvětlí celou problematiku toho, k čemu vás navádím, zvládne úplně každý. Těch 10 minut denně si prostě najděte a vyhraďte si je proto, aby jste pochopili:

 • proč je důležitá správná strava!
 • jak má vypadat váš talíř!
 • proč máte jíst v takovém či makovém časovém intervalu!
 • proč je třeba se vyhnout obilovinám!
 • proč je třeba se zdravě pohybovat!

Předem říkám, že je rozdíl v tom, když “proletíte” text očima či jej prostě “jen přečtete” a tím, když jej pochopíte. Víte kam tím mířím 🙂 …

6. Začínám jednat

Dostavilo se odhodlání 🙂 připravujete se “na boj” a celý proces si užíváte. Nakupujete správné potraviny, děláte čistku v lednici a spíži, propočítáváte náklady, stanovujete si vaše možnosti, hledáte konkrétní důvody proč ano a nesnažíte se vymlouvat proč ne. Vše má řešení. Vždy! Neexistuje ztracený případ. To je dobrá zpráva, nemyslíte? 🙂

7. Vytvářím návyk

Jste ve fázi, kdy je již vše připraveno a vy konkrétně jednáte. Každý jednotlivý den se snažíte přinést na stůl to nejlepší! Není cílem se zničit (třeba v posilovně, při běhání v parku, při přípravě jídla, při plnění vašich denních dílčích cílů…), ale je zkrátka cílem udělat to nejlepší, co je zrovna ve vašich silách. Někdy se daří více, jindy méně, ale vždy děláte vaše “nej”! Vytváříte si nový návyk, to nějakou tu dobu potrvá 🙂 Jenom pokračujte, přemýšlejte nad tím co děláte, co jíte, správně se rozhodujte, užívejte si to, nepropadejte panice, když najednou nebudete vědět, vždy zachovejte chladnou hlavu (kdyby něco: mail na mě máte, kdykoliv pište, ráda vám poradím 🙂 ).

8. Nepodlehnu tlaku

Moje milovaná fáze. Ach bože! Jak já tuto fázi miluju 😀 . Proč? Jelikož, až jí projdete, tak vám po ní zbude spousta vtipných historek. Veřte mi. Okolí dokáže být velmi tvrdé i nepřející. Často se “podivné” (mírně řečeno) reakce (rovněž mírně řečeno 🙂 ) dostaví z míst, kde by jste to nečekali nebo kde to už bohužel čekáte, ale etiketa říká, že právě tito lidé by tu měli být pro vás – ale ups! Nejsou 😀 Nic si z toho nedělejte. Věřím tomu, že tito lidé to skutečně nemyslí zle. Jsou jen neinformovaní, zavření ve své komfort zóně či zkrátka a dobře věří v jinou životní filozofii. Jděte za svou věcí a nic neřešte. Však se časem ještě zasmějete nad tím, jak se najednou stanou z lidí ve vašem okolí praví odborníci na životní styl 🙂 (zejména z těch, do kterých byste to vážně neřekli 🙂 )

9. Vytrvám

Vytrvám, nenechám se zlomit:

 • ani sám sebou!
 • ani svým okolím!

Není třeba dalšího komentáře. Držím vám pěsti.

10. Sklízím ovoce úspěchu

Vítejte! Váš nový životní styl je prostě a jednoduše bomba 🙂 Mysleli jste, že je konec? Ne, konec nečekejte. Naopak 😀 z nejhoršího jste venku a teď právě začíná ta skvělá fáze, kdy si můžete říct:

 • co vše jste pro sebe udělali!
 • zhodnotit, čím vším jste prošli!
 • posoudit reakce okolí!
 • spočítat, jak jste si vedli finančně a zda jste dodrželi váš finanční plán!
 • říct si, co by jste do budoucna mohli udělat lépe!
 • pochválit se za vaše úspěchy!
 • a konečně připravit se na to, že teď, když už víte tolik, můžete vědět ještě 2× tolik!

Sklízejte ovoce vašich úspěchů, nepřestávejte se vzdělávat, experimentujte v kuchyni i v životě a užívejte si celou cestu, která končí neznámo kde 🙂

Vaše mapa úspěchu, tentokrát ve verzi pro tisk, šup s ní na lednici!! Stáhnout můžete zde.

mapaUspechuTisk

Udělat krok jakýmkoliv směrem je lepší, než neudělat krok žádný! Trvám na tom…