get down on it: kokosový olej


Pro koho?

palma 5

Proč?

Kokosový olej se právem řadí mezi takzvané superpotraviny. Jeho blahodárné účinky byly považovány za nezbytný základ pro zachování ženského mládí a krásy již ve starověkém egyptě. I dnes je velmi často používán na všechny druhy pleti a pokožky jako “kód mládí” 🙂 Panenský kokosový olej se získává lisováním za studena z dužiny čerstvě sklizených kokosových ořechů. Má výraznou chuť a vůni kokosu. Bod tání kokosového oleje je cca 25 °C. Při pokojové teplotě se dá kokosový olej krásně namazat třeba místo másla. Pokud jej necháte v lednici, tak zcela zatuhne (proto jej používám jako jednu ze základních složek do mých raw nepečených dortů 🙂 ). Panenský kokosový olej se získává z dužiny ořechu kokosové palmy – kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera).

Alternativní výrobky z kokosu

♥ kokosová mouka (Na pečení. V kombinaci s ořechovou moukou nádherně nahradí klasickou bílou mouku. Chuť? Dokonalá 🙂 )

♥ strouhaný kokos (skvěle “vyladí” vaši ranní snídaňovou kaši, poskytne chutný základ korpusu vašich RAW nepečeným dortíkům)

♥ kokosová smetana (už jste zkusili připravit curry s kokosovou smetanou? Labůžo)

♥ kokosové mléko (nahradí běžné kravské mléko ve všech bodech! Skvěle chutná v kávě i smoothies, krásně “vyladí” váš “nabobtnaný” chia puding 🙂 )

 

^A5F68BFB7D112BC85782918242400219FBE8188AE7002B66EE^pimgpsh_fullsize_distr

Lehká stravitelnost


Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny, které se v něm vyskytují  především ve středně dlouhých řetězcích. Středně dlouhé řetězce (MCT – Medium Chain Triglycerides) mastných kyselin jsou pro lidský organismus snadno stravitelné a zároveň umožňují postupné uvolňování energie během dne, proto je kokosový olej tak oblíben u sportovců. MCT mají schopnost stimulovat metabolismus, podporují vstřebávání dalších látek, například esenciálních mastných kyselin, kterých je v dnešní stravě nedostatek.

“Kokosový olej je úžasný přírodní zázrak právem patřící mezi superpotraviny! V péči o tělo, pokožku, rty, vlasy a zuby nemá kokosový olej žádnou konkurenci.”

Kyselina laurová a kaprylová

Kokosový olej obsahuje téměř 50% mastné kyseliny laurové. Tato mastná kyselina se vyskytuje například i v mateřském mléce, kde slouží jako snadno stravitelná složka a zároveň má za úkol chránit mladý imunitní systém proti virům a infekcím. Kyselina laurová má přirozené antivirové účinky, další kyseliny, zejména kyselina kaprylová, napomáhají ničit kvasinky a plísně.

INSPIRACE

Limetkovo-avokádový dort

RAW banánový “cheesecake”

Ledový broskvovo-kokosový krém

Kuřecí banánové curry na kokosovém mléce

Hedvábný čokoládový RAW mousse

coconut-oil

Pokud máte zájem se dozvědět o kokosovém oleji ještě více, tak určitě navštivte stránku www.tropicai.cz. Tento brand prodává spoutu skvělých výrobků (nejen mou nejoblíbenější značku extra-panenského kokosového oleje 🙂 ). Hodně jsem z této stránky čerpala užitečné informace. Navíc si tam můžete i nakoupit z pohodlí vašeho domova za příjemnou cenu. Ceny těchto výrobků jsou sice malinko vyšší, ale na druhou stranu, musíte pochopit, že jich nespotřebujete tolik a zaplacená částka se vám vrátí dvojnásob v podobě skvělých zdravotních účinků!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY, ANEB: MĚLI BY JSTE VĚDĚT

JÍDLO JE INFORMACE

PROČ JE TŘEBA “VYČISTIT” LEDNICI”

NÁKUPNÍ SEZNAM

Share Button
Silvie
Silvie
O mně

Jsem opravdovým milovníkem dobrého jídla. Můj bože, jak já miluju jídlo! Taky hodně špatně zpívám. Pokud mě dobře neznáte, asi budete mít trochu problém pochopit můj smysl pro humor, za který se předem omlouvám. Díky za to, že jste tady, že máte zájem poslouchat o mém životním stylu a také za to, že vám nevadí mé neutichající brblání o dnešní né úplně povedené životosprávě. Vážím si vaší důvěry v mé „kuchyňské umění“ i toho, že mi čas od času odpustíte nějakou tu chybku. Ještě jednou díky.

URČITĚ VYZKOUŠEJTE TAKÉ

TUKOFÓBIE: “KONZUMACÍ TUKŮ BUDU TLUSTÝ A DOSTANU INFARKT!” VELKÝ TUKOVÝ OMYL…
7:57
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SEZNAM POTRAVIN!
9:13
ROZHODNUTÍ JE VŠE: JEZTE 4X DENNĚ CO 4 HODINY!
9:07
ROZHODNUTÍ JE VŠE: ČISTKA LEDNICE A SPÍŽE! ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍ DŮLEŽITOSTI.
9:02
ROZHODNUTÍ JE VŠE: ZHUBNU. TEČKA.
8:48
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE I.!
8:42
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE II.!
8:17
ROZHODNUTÍ JE VŠE: PROČ ROZHODNĚ UDĚLAT ZMĚNU? ANEB: KONEC VÝMLUV!
8:09
ROZHODNUTÍ JE VŠE: POSKLÁDEJTE TO NA TALÍŘ SPRÁVNĚ!
8:56

25 komentáře

Antonín
Reply 13/08/2015

Tak to je skvele, kokosovy olej urcite zaradim na vyssi pricku mojeho noveho jidelnicku!! Dekuji Silvi

Zanechte Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou * jsou povinná.