Božská mana Budapešti: Hebký čokoládový desert!


PRO NEDOČKAVCE:

Bod zájmu: Čokoládový krasavec vykukující z chladícího boxu. Elegantní, ale ve své podstatě velmi nenápadný (recept na korpus zde).

Kde k objevu čokoládového krasavce došlo: Maďarsko, Budapešť. V blízkosti centra přímo naproti Národní Opery. ICE CAFÉ na adrese Hajós u. 7. Kavárna byla velmi maličkatá, spíše zapadlá, nevýrazná. I přesto jsem zabrousila dovnitř a dobře jsem udělala. V Budapešti můžete najít doslova stovky překrásných a jistě výborných kaváren. Většina z nich má jedno velké “ale”. Jsou to, jak říkám, pozlátka. Načančaná, uhlazená, velmi neosobní, turistická místa. ICE CAFÉ bylo jiné. Už jen nápisem pod logem kavárny: “IN CASE OF EMERGENCY” (překlad: v případě nouze) vyvolávala kavárna dojem toho, že se tam asi spíše nezdržíte, dáte si kavičku “to go” a zase někdy na shledanou. To by ovšem byla velká škoda. Kávu mají lepší výbornou a zákusečky? Inu, kdyby opravdu nestály za to, tak teď nejspíše píši článek o jiné raw či paleo cukrárně 🙂

  1. Pokud toto místo někdy navštívíte, nenechte se odradit. ICE CAFÉ je velmi čisté a útulné místo, s vlastní kuchyňkou, kde paní cukrářka vytváří dortíky přímo na place během celého dne. Rozhodně její paleo zákusky musíte vyzkoušet, ale na jeden se určitě zaměřte. Říkám mu: Božská mama alias hebký čokoládový desert
  2. Pokud toto místo nikdy nenavštívíte, nevěšejte hlavu. Budu od ICE CAFÉ “opisovat” a recept vyzkouším v nejrůznějších podobách. Výherce zveřejním v nejbližší době a vy si jej budete moci připravit pěkně doma (určitě neváhejte a svůj budoucí výtvor vyfoťte a podělte se o něj s námi: trattoria@tripes.cz).

IMG_5584

Milí přátelé, není nad to si někdy pořádně zamlsat. Co vy na to? Ano, chápu: čekali jste, že s tímto typem stravování jsou vám všechny dobroty a pokušení zapovězeny. Nejsou.

Pokud

  • si je přichystáte sami (ze správných nerafinovaných surovin a bez “bílých zbytečností” jako jsou na příklad mouka a bílý cukr)
  • či je zakoupíte, ale víte jakým způsobem a z čeho byly sladkůstky připraveny
  • či se vám poštěstí najít zapadlou kavárničku v centru Budapešti (jako mě:-) ), kde dostanete grain-free, gluten-free, lactose-free, RAW zákusek, jež se vám rozplyne v ústech a během jednoho sousta jej s klidným svědomím nominujete na nejlahodnější desert, který jste minimálně v poslední době vyzkoušeli a nebojím se říci: který jste kdy vůbec měli, tak

v žádném případě zapovězeny nejsou 🙂 Naopak, nezapomeňte na to, že každý si zaslouží čas od času odměnu. Odříkání či trpění nějaké “tradiční diety” opravdu není to, co by bylo našim cílem. S něčím takovým se u mě na stránkách nesetkáte, nebojte se. Nyní se nachvíli zasním a přenesu myšlenkami zpět do úžasně krásné Budapešti, kde jsme s manželem a přáteli strávili krásnou dovolenou. Bohužel se stala “nemilá” událost: Zamilovala jsem se, a to až po uši – ČOKOLÁDOVÝ HEBKÝ DORTÍK S KORPUSEM Z DATLÍ A OŘECHŮ. Toto dokonalé stvoření mě opravdu vzalo za srdíčko. Něco na něm bylo jinak. Jiná chuť než v ostatních RAW cukrárnách, které jsem doposud navštívila: bylo to mnohem lehčí, krémovější a jemnější, něž by jste od takového dortíku čekali.

Návštěvníci RAW cukráren mi určitě dají za pravdu, když napíši, že všechny RAW dobroty sice chutnají a vypadají báječně, ale často se po nich cítí dost plní, těžcí a po jednom zákusku možná i unavení. Aby ne. Raw zákusky jsou sice delikátní, přírodní a tepelně neupravené (což je jejich velká výhoda), ale na druhé straně jejich krémy jsou plné kakaového másla, kokosového oleje a dalších lahodných, ale heavy heavy ingrediencí. To mě právě zarazilo na onom čoko-zázraku 🙂 Bylo to tak heboučké: “jak to sakryš udělali?”, “To nemůže být paleo, jak píšou!”, “Z čeho je ten krém?” … ehm … takovéto otázky mi blýzkaly hlavou při každém soustu.

Rozhodla jsem se jít do akce s tím, že od personálu “vysonduji” ono tajemství a poté vám tento dokonalý zákusek připravím sama 🙂 Obsluha byla dokonalá! Okamžitě ve mě prokoukli souputníka a nadšence, takže byli sdílní.

Víte, jaké bylo ono tajemství? Proč byl krém tak heboučký a lehký? Proč po zákusku nebylo v břiše těžko? Tak a je to tu: AVOKÁDO! V krému nebylo žádné oříškové máslo, kokosové máslo, kakaové máslo ani ghee. Bylo to jednoduše úžasné, čerstvé, rozmixované avokádo slazené stévií, s kapkou kokosového oleje, pravým holandským bio kakaem a čerstvou vanilkou. Neodpustím si malé promo pro: AVOKÁDO:

  • je ovoce, ačkoliv jej často vidíme řazeno mezi zeleninu.
  • Tato zelená lahůdka disponuje velkým množstvím vlákniny a živin.
  • Avokádo je bohaté na mononenasycené tuky, které jsou pro naše těla velmi zásadní a zdraví prospěšné.
  • Určitě mi dáte za pravdu, když napíši, že přestože je avokádo kaloričtější a na tuky bohaté, tak se z hlediska lehkosti stravitelnosti nedá s jakýmkoliv máslem rovnat.
  • Avokádo bylo v minulosti odsuzováno pro vyšší obsah tuku jako potravina nepříliš vhodná pro konzumaci. Opak je ale pravdou a potvrzují to také vědecké studie posledních několika let.

1909389_794344300582648_1659248758_o

Share Button
Silvie
Silvie
O mně

Jsem opravdovým milovníkem dobrého jídla. Můj bože, jak já miluju jídlo! Taky hodně špatně zpívám. Pokud mě dobře neznáte, asi budete mít trochu problém pochopit můj smysl pro humor, za který se předem omlouvám. Díky za to, že jste tady, že máte zájem poslouchat o mém životním stylu a také za to, že vám nevadí mé neutichající brblání o dnešní né úplně povedené životosprávě. Vážím si vaší důvěry v mé „kuchyňské umění“ i toho, že mi čas od času odpustíte nějakou tu chybku. Ještě jednou díky.

URČITĚ VYZKOUŠEJTE TAKÉ

TUKOFÓBIE: “KONZUMACÍ TUKŮ BUDU TLUSTÝ A DOSTANU INFARKT!” VELKÝ TUKOVÝ OMYL…
7:57
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SEZNAM POTRAVIN!
9:13
ROZHODNUTÍ JE VŠE: ZHUBNU. TEČKA.
8:48
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE I.!
8:42
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE II.!
8:17
ROZHODNUTÍ JE VŠE: PROČ ROZHODNĚ UDĚLAT ZMĚNU? ANEB: KONEC VÝMLUV!
8:09
ROZHODNUTÍ JE VŠE: POSKLÁDEJTE TO NA TALÍŘ SPRÁVNĚ!
8:56
ZDROJE, STUDIE, PRAMENY A KNIHY, ANEB: Z ČEHO ČERPÁM!
7:39
OREGANO & BASIL DÝŇOVÉ PYRÉ (DÝŇOVÉ BOMBY)
11:48

Zanechte Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou * jsou povinná.