11. MÁSLO: NE! GHEE: ANO!


Navzdory všem možným trendům light verzí všeho včetně olejů – povětšinou nahrazených škrobem – si musíme uvědomit, že naše tělo tuky jednoduše potřebuje. Většina vitamínů, jak již víte,  je totiž rozpustná právě v tucích!

Co je to ghee nebo chcete-li ghí? Ghee je čistý máselný tuk. Jedná o to nejlepší z kravského mléka. Postupnou a přesnou procedurou se z běžného másla tzv. přepouštěním odstraní bílkovina, laktóza, voda a další prvky v másle obsažené. Díky “anti-tukovému marketingu”, “margarínové době” a “ramovému šílenství” jsme na ghee málem zapomněli, přestože bylo dříve naprosto standardní součástí staré české kuchyně (ve starých kuchařkách se můžeme setkat s názvem šmolc). Společně si na ghee posvítíme a vysvětlíme si, proč má tato surovina tak unikátní vlastnosti a přednosti pro lidský organizmus.

Proč používat ghee? Ghee má schopnost vázat lipidy (v tuku rozpustné živiny, které pak snadněji proniknou buněčnými membránami těla). Ghee dále podporuje činnost tkání a je nepostradatelnou výživou pro plíce a kůži. Doporučuje se konzumovat pro dosažení krásnější a zdravější pleti. Zkrátka: procesem přepuštění kravského másla z něj odstraníme vše co, v másle přebývá. Získáme čistý, tělu velmi prospěšná máselný tuk. Neváhejte s ghee smažiš, péci, restovat a všeobecně jakkoliv tepelně upravovat. Má dokonalou chuť a spoustu benefitů.

ghee

Share Button
Silvie
Silvie
O mně

Jsem opravdovým milovníkem dobrého jídla. Můj bože, jak já miluju jídlo! Taky hodně špatně zpívám. Pokud mě dobře neznáte, asi budete mít trochu problém pochopit můj smysl pro humor, za který se předem omlouvám. Díky za to, že jste tady, že máte zájem poslouchat o mém životním stylu a také za to, že vám nevadí mé neutichající brblání o dnešní né úplně povedené životosprávě. Vážím si vaší důvěry v mé „kuchyňské umění“ i toho, že mi čas od času odpustíte nějakou tu chybku. Ještě jednou díky.

URČITĚ VYZKOUŠEJTE TAKÉ

TUKOFÓBIE: “KONZUMACÍ TUKŮ BUDU TLUSTÝ A DOSTANU INFARKT!” VELKÝ TUKOVÝ OMYL…
7:57
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SEZNAM POTRAVIN!
9:13
ROZHODNUTÍ JE VŠE: JEZTE 4X DENNĚ CO 4 HODINY!
9:07
ROZHODNUTÍ JE VŠE: ČISTKA LEDNICE A SPÍŽE! ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍ DŮLEŽITOSTI.
9:02
ROZHODNUTÍ JE VŠE: ZHUBNU. TEČKA.
8:48
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE I.!
8:42
ROZHODNUTÍ JE VŠE: SPRÁVNÁ VEČEŘE II.!
8:17
ROZHODNUTÍ JE VŠE: PROČ ROZHODNĚ UDĚLAT ZMĚNU? ANEB: KONEC VÝMLUV!
8:09
ROZHODNUTÍ JE VŠE: POSKLÁDEJTE TO NA TALÍŘ SPRÁVNĚ!
8:56

Zanechte Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou * jsou povinná.